Jump to content
Sign in to follow this  
Grzejson

Playstation 5 - Co wiemy?

Recommended Posts

5yVswUi.jpg

Konsole Sony zawsze budziły zainteresowanie u graczy, nie inaczej będzie z ich następnym systemem, konsolą PS5 / PlayStation 5. Rozpoczynamy wątek traktujący o tej niezmiernie ważnej maszynie w którym zastanowimy się czy konsola w ogóle powstanie, jaką przyjmie nazwę, jakie podzespoły znajdziemy w środku, i co zaoferuje ona graczom którzy spędzają teraz nocki przy poczciwej PS4…

 

Czy PS5 w ogóle pojawi się na rynku?

Zasadnicze pytanie które należy sobie zadać na początku dyskusji to czy konsola PlayStation 5 w ogóle ukaże się na rynku?! Opierając się na przeszłości, można przewidzieć przyszłość – Tak mówi stara chińska mądrość. Sony wypuściło wcześniej 4 edycje swojej konsoli, niewątpliwe jest, że powstanie kolejna. Konsole się starzeją więc maszyny które posiadają coraz to nowsze rozwiązania technologiczne muszą się ukazywać, teoria Darwina o tym mówi. PS4 nie jest technologią która umożliwi granie do końca świata i o jeden dzień dłużej, to jest niewykonalne. Odpowiedź jest oczywista, Sony wyda nową konsolę w przyszłości.

 

Kiedy pojawi się PS5?

PlayStation 4 już na starcie oferowała słabsze podzespoły w porównaniu z tymi znajdującymi się w komputerach PC. Wyszła o rok lub dwa za wcześnie nie mogąc zaoferować grania w rozdzielczości 4K i stabilnych 60 kl/s. PS4 miała swoją premierę 15 listopada 2013 roku. Minęły już 3 lata od jej premiery. 10 listopada 2016 ukazała się PS4 Pro, mały update oferujący grę w Ultra HD. To dowodzi, że podstawowa konstrukcja szybko się zestarzała, w niecałe 3 lata. Mając na uwadze premierę kolejnej wersji Xboxa który będzie mocniejszy od PS4 Pro, Sony przyspieszy cykl wydania nowej wersji konsoli i podejrzewam, że PS5 zostanie zapowiedziana pod koniec 2017 roku a na rynku ukaże się rok później, czyli konsola będzie dostępna w sklepach na gwiazdkę 2018 roku. Jeżeli ten scenariusz się nie sprawdzi to nową konsolę zobaczymy być może kilka lat później. Wszystko zależy od sprzedaży Project Scorpio i PS4.

 

Jak będzie się nazywała nowa next genowa konsola od Sony?

Prawdopodobnie zostanie dodany następny numer w kolejności chronologicznej, czyli PS5. Nazwa brzmi dobrze, wszyscy się nią posługują, więc z marketingowego punktu widzenia jej zmiana była by strzałem w kolano.

 

Jakie podzespoły znajdą się w PS5?

Sony nie popełni błędu niedopakowania swojej kolejnej konsoli bo dobitnie już wie po historii z PS4 i PS4 Pro, że zabawa w podziały nie ma sensu i wywołuje zdenerwowanie u graczy. Konsola PS5 będzie posiadała na tyle mocne podzespoły aby gry działały w 4K i 60 kl/s. Przy czym będzie jeszcze trochę mocy na umieszczenie w grze większej ilości polygonów. Czy Sony zdecyduje się na 8K? Śmiem wątpić, by obsłużyć taką rozdzielczość konsola musiała by być potworem, rynek telewizorów 8K musiałby być w miarę duży a prawda jest taka, że gry w 1080p wyglądają bardzo dobrze, 4K to już naprawdę żyleta, rynek telewizor 4K jest w powijakach i dopiero w ciągu kilku lat będą stawały się one standardem w domach graczy. 4K, 60 kl/s i APU na tyle mocne aby mogło sobie poradzić z VR gwarantującym odpowiednią jakość w odbiorze.

 

PS5 będzie konsolą stacjonarną czy tylko interfejsem do gry w chmurze?

To najważniejsze pytanie jakie należy sobie tak naprawdę zadać. Czy kolejna konsola Sony zrewolucjonizuje rynek gier czy nie? Rozwój internetu, chęć coraz większych zysków, likwidacja rynku wtórnego, tak naprawdę tym prezesi Sony zaprzątają sobie na co dzień głowę. Cloud gaming z założenia może być fajny, kupujesz tani interfejs, opłacasz roczny abonament i gracz w co chcesz, było by to interesujące gdyby abonament był naprawdę niski ale w takiej sytuacji developerzy musieliby zejść z cen, lub do lepszych gier byśmy dopłacali, to by się mogło skończyć tym, że oprócz abonamentu płacilibyśmy normalne ceny za większość gier nie otrzymując ich tym samym na fizycznym nośniku, nie mogąc ich pożyczyć kumplowi czy sprzedać w sieci. Usługa grania w chmurze PlayStation Now już istnieje dwa lata, za 3 miesiące rozrywki gracze płacą 45 dolarów, 200 dolarów rocznie, cena 8 gier, bardzo opłacalne ale wśród tytułów nie ma takich killerów jak Uncharted 4. Wybór konsoli do grania w chmurze mógłby pogrzebać producenta gdyby tylko graczom się to nie spodobało, duże firmy opierają się na dokładnej analizie runku a nie na ryzyku czy przeczuciu. Przyjmijmy więc, że w ciągu kilku następnych lat model grania się nie zmieni, usługa PlayStation Now będzie istniała obok stacjonarnej konsoli PS5.

 

Jaki napęd będzie posiadała konsola PS5?

Ultra HD Blu-ray zdolny do pomieszczenia 100GB danych na jednej płycie, to powinno wystarczyć dla lepszej jakości gier. Aktualnie płyta Blu-ray mieści 50Gb danych.

Cena PlayStation 5?

Biorąc pod uwagę, że PS4 Pro kosztuje aktualnie 400 dolarów, cena PS5 musiałaby byś teraz 50% wyższa, w ciągu kilku lat ceny podzespołów stopnieją i PS5 będzie kosztowała nie więcej jak 500 dolarów, PS5 = 500. Polska cena mogłaby osiągnąć 2500 zł ale nie więcej.

 

Jak będzie wyglądała konsola PS5?

Tutaj można tylko domniemywać, że będzie ona czarna i podobna do reszty urządzeń. Wygląd nie jest tutaj istotny.

t2FXfyp.jpg
hvm6N9K.jpg

 

Jaka będzie jakość gier na PS5, fotorealizm?

Obraz będzie wyświetlany w 4K, ostry jak żyleta, stałe 60 kl/s animacji i obsługa HDR. Odrobina więcej detali ale bez rewolucji. Z każdą kolejną generacją powraca pytanie o fotorealizm, o rewolucję… Myślę, że i tym razem jej nie zobaczymy, gry nie będą wyglądały jak filmy Pixara a tym bardziej jak prawdziwe filmy kinowe. Dużo mocy podzespołów pochłonie 4 razy większa rozdzielczość niż obecna a to jest już sporo, nie zostanie wiele zasobów na idealne oświetlenie, wysokiej klasy tekstury czy wreszcie na umieszczenie 10 razy większej ilości polygonów w kadrze niż ma to miejsce teraz. Będę zadowolony jeżeli gry osiągną poziom dema Infiltrator firmy EPIC, czy Agni’s Philosophy Square-Enix które zostało uruchomione na PS4 no ale wątpię abyśmy dostali taką jakość w tej generacji.

 

 

Jaka będzie cena gier?

Tutaj ameryki nikt nikt już nie odkryje, nie będzie ona większa od obecnych cen gier bo gdyby była, gracze przestali by je kupować. W przypadku przejścia na cyfrową dystrybucję ceny pozostaną na niezmienionym poziomie, być może tytuły mniej znane będą tańsze ale nie liczyłbym na to, że gry AAA podążą tą samą drogą a producent konsoli odda graczom to co zaoszczędzi na produkcji nośników.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...